Σάββατο 17 Μαρτίου 2018

Στόουκ-Έβερτον 1-2

Σχόλιο
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Cenk Tosun η Έβερτον πέτυχε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της την φετινή σεζόν.Σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο με αρκετό χιόνι η Έβερτον παρόλο που με παίκτη παραπάνω απ χρειάστηκε να φτάσει στο 84' και μια κεφαλια ψαράκι του Tosun για να εξασφαλίσει τους 3 πόντους στο σημερινο παιχνίδι.
Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον είχε την κατοχή ήταν απειλιτική αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε γκολ σε ένα ημίχρονο που σημαδεύτηκε απο δύο σοβαρά λάθη του διατητή Atkinson που στο πρώτο ημίχρονο δεν έδωσε πέναλτι σε χέρι του Σταφυλίδη και απέβαλε αναίτια τον Charlie Adam για ένα τάκλιν που ίσως δεν ήταν ούτε καν κίτρινη κάρτα
   Στο δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερη ένταση και γκολ.Η Έβερτον έφτανε ευκολα στην περιοχή της Στόουκ, ειδικά μετα την αναγκαστική αλλαγή του Davies με τον Calvert-Lewin. Πέτυχε γκολ στο 69' όταν σε μια φάση διαρκείας ο Tosun πέτυχε το 0-1 αφου ο Σταφυλίδης στέρυσε το γκολ απο τον Calvert-Lewin.H Στόουκ προσπάθησε έφτασε στην προσωρινή ισοφάριση μετα απο μια στημένη φάση με τον Joe Allen να εκτελει ένα φάουλ και τον Chaupo-Moting να σκοράρει απο κοντά στο 76'.Όμως το νέο χτύπημα του Tosun στο 84' χάρισε την νίκη στην Έβερτον.