Παρασκευή 18 Αυγούστου 2017

Έβερτον - Χάιντουκ Σπλιτ 2-0

Σχόλιο:
Νίκη με καθαρό σκορ πήρε η ομάδα μας απόψε στο Goodison και θα χρειαστεί άλλα 90' λεπτά καλού ποδοσφαίρου για να κλειδώσει την πρόκριση, σε ένα δύσκολο παιχνίδι στο Σπλιτ.
Η Έβερτον ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο, με γρήγορο τεμπο και συνεχώς την μπάλα στα πόδια της, βάζοντας δύσκολα στους Κροάτες. Στο δεύτερο ημίχρονο η Χαιντουκ ανέβηκε σταδιακά δείχνοντας οτι είναι αρκετά καλή ομάδα, με την Έβερτον όσο περνούσε ο χρόνος να προσπαθεί απλά να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα, χωρίς πολλά λάθη. Σίγουρα το μηδέν στην άμυνα δίνει προβάδισμα στην ομάδα μας η οποία όμως θα πρέπει να είναι πολύ σοβαρή και να κυνηγήσει το εκτός έδρας γκολ στον επαναληπτικό. Σήμερα οι διακριθέντες της Έβερτον ήταν το δίδυμο Keane-Williams καθώς και ο Gueye. Για τους φιλοξενούμενους πολύ καλοί οι Barry, Radosevic.

Οι φάσεις:
6΄- Καλή ενέργεια του Lookman, το σουτ του κοντράρεται και από το κόρνερ η κεφαλιά του Rooney περνάει άουτ.
10' - Πρώτη φάση και για την Χαιντουκ, το σουτ του Vlasic περνά άουτ
11΄- Ο Klaassen για εκατοστά δεν μπορεί να κάνει την προβολή και χάνεται σημαντική ευκαιρία για την Εβερτον
30' - ΓΚΟΛ για την Έβερτον. Aπό κόρνερ του Mirallas, μετά την απομάκρυνση, ο Baines κάνει καλή ενέργεια και με σέντρα-λόμπα, ο Keane έχει εύκολο έργο να στείλει την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του εξουδετερωμένου Stipica.
34' - Διακοπή για περίπου 5 λεπτά στο παιχνίδι, αρχίσαν τα έκτροπα οι οπαδοί της Χάιντουκ οι οποίοι πετάνε αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο και έρχονται σε σύρραξη με τους stewards του γηπέδου.
45΄- ΓΚΟΛ για την Έβερτον. Ο Klaassen κλέβει την μπάλα από τον Γκέντσογλου, δίνει στον Rooney και αυτός με εκπληκτική ενέργεια και πάσα δίνει την ευκαιρία στον Gueye να σκοράρει από κοντά με απλό πλασέ.
45'+- Σουτ του Vlasic μέσα από την περιοχή, στην αγκαλιά του Pickford.
45'+- Ξυπνά η Χαιντουκ κι άλλο σουτ του Barry στην αγκαλιά του Pickford.
45'+- Ωραία ενέργεια της ομάδας ο Κlaassen περνάει την πάσα στον Rooney που σπαταλά σπουδαία ευκαιρία για το 3-0 από πλάγια θέση.
49' - Κεφαλιά του Rooney, αουτ.
61' - Μεγάλη φάση για την Χαιντουκ, ο Οhandza βλέπει το σουτ του να αποκρούεται από τον Pickford.
72' - Καλό σουτ του Barry περνάει αουτ για την Χαιντουκ.
82' - Καλή ευκαιρία για την Χαιντουκ σε φάση διαρκείας, η σεντρα δεν βρίσκει αποδέκτη και στην συνεχεια της φάσης ο Erzeg βλεπει τον Pickford να αποκρούει το σουτ σε κόρνερ.

Οι συνθέσεις:
Everton: Pickford, Baines, Martina, Keane, Williams, Schneiderlin(46' Davies), Gueye, Klaassen(62' Calvert-Lewin), Lookman, Mirallas(76' Besic), Rooney
Hajduk: Stipica, Juranovic, Nizic, Memolla, Carbonieri, Kozulj(66' Erzeg), Gentsoglou(86' Basic), Radosevic, Vlasic, Barry, Ohandza(66' Said)