Σάββατο 15 Απριλίου 2017

Έβερτον-Μπέρνλι 3-1

Σχόλιο
Άλλη μια νίκη για την Έβερτον που θα συνεχίσει την προσπάθεια για να μπεί στην πρώτη 6αδα και να αποφύγει τα προκριματικά του Europa league.Δύο πρόσωπα για την ομάδα μας με ένα κακό πρώτο ημίχρονο και ένα πολύ καλύτερο δεύτερο.
   Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό για την ομάδα μας, ειδικά αμυντικά μια και δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση με αποτέλεσμα η Μπέρνλι να έχει 4-5 καλές ευκαιρίες για γκολ.Η έλλειψη συγκέντρωσης είδικα απο τον Jagielka οδήγησαν σε σοβαρά λάθη.Με τον Robles ευτυχώς να είναι σε καλή μέρα και να σώζει δύο τετ α τετ και τον Barkley να βγάζει την μπάλα πάνω απο την γραμμή σε μια κεφαλία του Keane.Η Έβερτον ευτυχώς συνήλθε μετά το 30' πίεσε και είχε δυο καλές ευκαιρίες.
   Το δεύτερο ημίχρονο όλα ξεκίνησαν αντίθετα οι δύο ομάδες απο εκεί που δεν μπορούσαν να σκοράρουν πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε ένα επτάλεπτο και τέσσερα συνολικά.Πρώτα ο κακός Jagielka του πρώτου ημιχρόνου σκόραρε με κεφαλία μάλιστα το τρίτο συνεχόμενο γκολ στο πρωτάθλημα . Ένω ο πολύ καλός Robles στο πρώτο ημίχρονο έκανε ένα ηλίθιο πέναλτι δίνοτας την ευκαιρία στην Μπέρνλι να ισοφαρίσει με τον Vokes.Μετά το γκολ της Μπέρνλι η Έβερτον ανέβηκε πίεσε και έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τον Mirallas.Έφτασε τελικά στο γκολ στο 71' όταν ο Barkley σουταρε η μπάλα κόντραρε στον Mee και κατ΄λεηξε στα δίκτυα του Heaton.Λίγα λεπτά αργότερα ο Baines βρήκε τον Lukaku μέσα στην περιοχή ο Βελγος προσπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και σκόραρε με σου προσθέτοντας άλλο ένα γκολ στο ενεργητικό του φέτος.Μετα το τρίτο γκολ η Έβερτον παραχώρησε μέτρα στην Μπέρνλι που προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ αλλά στην μόνη σοβαρή απειλή ο Barkley που ήταν εξαιρετικός και στην άμυαν έσωσε ξανα την ομάδα απο δεύτερο γκολ πάνω στην γραμμή.
   Έκτος απο τον Barkley που τα είπαμε ήδη καλή εμφάνιση για τον Mirallas και τον Lukaku.Καλός o Robles στο πρώτο ημίχρονο αλλά τραγική η γκάφα του στην φάση του πέναλτι.Ο Jagielka που ανέβηκε μετά το γκολ που πέτυχε είχε ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο.Καλή εμφάνιση και απο ον νεαρό Holgate.

Συνθέσεις
Εβερτον:Joel, Holgate, Jagielka,Williams,Baines, Schneiderlin, Gueye(46' Valencia),Davies, Mirallas(76'Barry), Barkley(90' Lookman), Lukaku
Μπέρνλι:Heaton,Lowton,Keane,Mee,Ward,Boyd,Barton,Hendrick(86' Westwood),Brady,Vokes(74' Gray),Barnes(83' Argyei)

Τα γκολ
49' Jagielka       1-0
52' Vokes           1-1
71' Mee (αυτ.)   2-1
74' Lukaku        3-1