Κυριακή 5 Μαρτίου 2017

Τότεναμ-Έβερτον 3-2

ΣΧΟΛΙΟ

Σε ένα παιχνίδι το οποίο θα έδειχνε εαν η ομάδα μας είναι ικανή για κάτι παραπάνω εκτός από μια έξοδο στο Europa League, η ομάδα μας ήταν κατώτερη των περιστάσεων και κατάφερε να απειλήσει τα σπιρούνια μόνο στο τελευτάιο 20λεπτο, βάζοντας τα σε μπελάδες. Lukaku και Valencia τα goal μας, με τον Βέλγο να γίνεται ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μας σε επίπεδο Premier League.

Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Στο 20 '  η πρώτη μεγάλη ευκαρία του αγώνα ανήκει στην Tottenham και ο Keane με πολύ ωραία ενέργεια έγραψε το 1-0. Δυο λεπτά αργότερα, προτού η ομάδα συνέλεθει από το σοκ του 1-0, ο Robles έκανε τεράστια επέμβαση σε τετ-α-τετ του Kane και απέτρεψε το 2-0 ενώ στο 26' η Tottenham έχασε και νέα ευκαρία με τον Eriksen. H πρώτη υψοφία φάσης για την ομάδα μας με τον Lukaku στο 35' μετα από μεταβίβαση του Barry, Στο δεύτερο ημίχορνο , η Tottenham απείλησε με τον Ali στο 53' και με τον Vertoghen στο 54', με σλάλομ του τελευταίου από την άμυνα του έως την περιοχή του Robles. Στο 56' μετά από ασυνεοηνησία Robles-Schinderlin , o Kane έκλεψε και διαμόρφωσε το 2-0. Ενα σουτ του Barkley στο 71' δεν απείλησε τον Lloris ενώ στο 73' o Robles πραγματοποίησε άλλη μια επέμβαση σε σουτ του Kane.Στο 81' ο Lukaku εκμεταλεύθηκε το γλίστρημα του Vertoghen και με αψεγάδιαστο τελείωμα διαμόρφωσε το 2-1. Η ομάδα ανέβηκε για την ισοφάριση, όμως στο 92' το foul του Winks βρήκε κοιμώμενη την άμυνα της Everton και ο Ali έγραψε το 3-1. Στην τελευτάια φάση του αγώνα, ο Valencia διαμόρφωσε το 3-2 μετά απο foul του Barkley.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Tottenham : Lloris (C), Walker, Dier, Alderweireld, Vertonghen, Davies, Wanyama, Dembele (78' Winks), Eriksen (87' Sissoko) , Dele, Kane (90' Jannsen)

Everton : Joel, Coleman, Baines, Williams, Funes Mori, Barry (64' McCarthy), Gana (81' Valencia), Schneiderlin, Davies (64' Mirallas), Barkley, Lukaku