Τετάρτη 24 Αυγούστου 2016

Έβερτον-Γέοβιλ 4-0

Σχόλιο
Η Έβερτον έκανε αυτό που έπρεπε και κέρδισε με ένα άνετο 4-0 την Γέοβιλ.
Σχετικά με το παιχνίδι δυστυχώς δεν μπορούμε να πούμε και πολλά μια και είναι από εκείνα τα 1-2 παιχνίδια κάθε σεζόν που δεν υπάρχει καμία δυνατότητα παρακολούθησης τους.Έτσι δυστυχώς θα πρέπει να στηριχτούμε στην εικόνα βαριεστημένων δημοσιογράφων που μεταξύ χασμουρητού και κουβεντούλας πιθανόν να παρακολούθησαν και λίγο το παιχνίδι και στο δίλεπτο περίπου των στιγμιοτύπων που μπορείτε να δείτε παρακάτω.Αυτό που εύκολα μπορούμε να καταλάβουμε από τον καταρτισμό της ενδεκάδας είναι πως ο Κούμαν δεν υποτίμησε καθόλου την Γέοβιλ και δεν έδειξε να έχει καμία διάθεση για πειραματισμούς και δοκιμές H ομάδα μας είχε ένα αποδοτικό ημίχρονο από άποψη σκοραρίσματος το δεύτερο, που σκόραρε τρία γκολ ένα με τον αρχηγό Ross Barkley και άλλα δύο με τον παίκτη που τον αντικατέστησε τον Arouna Kone.Αντίθετα με το δεύτερο ημίχρονο στο πρώτο η ομάδα έχασε αρκετές ευκαιρίες πέτυχε βέβαια ένα γκολ με τον Aaron Lennon και δεν της δόθηκε καθαρό πέναλτι σε ανατροπή στον Bolasie αλλά έχασε αδιακιολόγητα πολλές ευκαιρίες.Τέλος να πούμε ότι για πρώτη φορά ξεκίνησαν απο την αρχή τα δύο πιό πρόσφατα αποκτήματα της ομάδας οι Ashley Williams  και Yannick Bolasie.

Συνθέσεις
Έβερτον:Stekelenburg,Oviedo,Funes Mori,Williams,Holgate(66'Cleverley),Gueye,McCarthy (66'Gibson),Bolasie,Barkley(79' Kone), Lennon,Lukaku
Γέοβιλ:Krysiak,Shephard,Smith,Dolan,Mugabe,Dawson(76'Lea),Lawless,Erves,Kahn(63'Campell), Butcher,Hudges

Τα γκολ
27' 1-0  Aaron Lennon
69' 2-0  Ross Barkley
83' 3-0  Arouna Kone
91' 4-0  Arouna Kone