Κυριακή 2 Αυγούστου 2015

Λιντς - Έβερτον 2-0

Στο προτελευταίο φιλικό της προετοιμασίας, η ομάδα μας γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 από τη Λιντς στο Elland Road. Ο Μαρτίνεθ χρησιμοποίησε τους νεαρούς ποδοσφαιριστές, αφήνοντας εκτός τους περισσότερους βασικούς.
   Όπως δήλωσε, ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο ήθελε να τσεκάρει την ετοιμότητα τους και το κατά πόσο μπορούν να προσφέρουν στην πρώτη ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο η νεανική εντεκάδα του Μαρτίνεθ, ήταν αρκετά ανταγωνιστική χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα. Υπήρξαν κάποιες ευκαιρίες με τους Kieran Dowell και Bryan Oviedo, ενώ το τέρμα του Pennington στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ. Η Λιντς απείλησε κυρίως από κάποια κόρνερ που κέρδισε, ενώ της ακυρώθηκε γκολ στο 40' όταν ο Wood σκόραρε αλλά βρισκόταν σε αντικανονική θέση.
    Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον έδειξε ότι ξεκινάει δυναμικά, καθώς στο 56' την κεφαλιά του McAleny απέκρουσε εντυπωσιακά ο Silvestri. Δύο λεπτά αργότερα στο 58' η Λιντς άνοιξε το σκορ με τον Mowatt. Λίγα πράγματα στη συνέχεια και για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους όμως να σφραγίζουν τη νίκη στο 80', όταν το σουτ του Wood κόντραρε σε παίκτη μας και κρέμασε τον Robles.

Leeds: Silvestri, Berardi, Bamba, Bellusci, Taylor, Adeyemi (Wootton 81), Cook (Phillips 70), Mowatt (Antenucci 81) , Byram, Doukara (Erwin 72), Wood (Morison 81). Subs. Turnbull, Coyle, Cooper, Sloth, Horton.

Everton: Joel, Robinson, Pennington, Browning, Jones, McCarthy (McAleny 45), Barkley (Ledson 76), Oviedo, Dowell, Naismith (Mirallas 76), Kone (Cleverley 45). Subs. Stanek, Osman, Grant, Walsh.