Πέμπτη 24 Απριλίου 2014

Auf Wiedersehen!!!

Σαν σήμερα, το 1985, έγινε ο επαναληπτικός της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου Κυπελλούχων. Η Everton νίκησε με 3-1 στο Goodison Park τη Μπάγερν Μονάχου!

Το πρώτο παιχνίδι στο Μόναχο είχε λήξει ισόπαλο χωρίς τέρματα. Η αντίπαλος της ομάδας μας ήταν μια από τις σπουδαιότερες ομάδες στο Ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο, με παίκτες όπως οι Χένες, Ματέους, Άουγκεντάλερ, Λέρμπυ, Βόλφαρτ, πρωταθλητές Γερμανίας το 1985, '86 και '87, κυπελλούχοι Γερμανίας το '84 και το '86, το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση και την κατάκτηση του κυπέλλου.
Πράγματι, στο ημίχρονο η Μπάγερν προηγήθηκε με 0-1 και μέχρι το ημίχρονο επικράτησε νεκρική σιγή στο Goodison..
Στα αποδυτήρια κάποιοι είπαν πως ο Kendall είπε στους παίκτες του να είναι υπομονετικοί και η Gwladys Street θα ρουφήξει τη μπάλα να μπει στο τέρμα των Γερμανών! Δεν ξέρω αν βοήθησε τελικά, αν όντως είπε αυτή την κουβέντα ο Kendall, πάντως οι 49.476 Evertonians δημιούργησαν μια εκπληκτική ατμόσφαιρα, στην πιο μεγάλη βραδιά του Goodison και βοήθησε όσο χρειάζονταν τους παίκτες της ομάδας!
Στο δεύτερο ημίχρονο η Everton ήταν καταιγιστική, με γκολ από τους Graeme Sharp, Trevor Steven και Andy Gray ταπείνωσε μια από τις μεγαλύτερες δυνάμεις του Ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου!
Επειδή λένε πως "η αξία του νικημένου δίνει δόξα στο νικητή", ο προπονητής της Μπάγερν, Ούντο Λάττεκ, ο οποίος κατέπκτησε 6 πρωταθλήματα Γερμανίας και ένα Πρωταθλητριών μόνο με τη Μπάγερν, παραδέχτηκε την ανωτερότητα της Everton λέγοντας μετά το παιχνίδι πως "είναι η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη!"