Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013

everton vs fulham- post game review

16η αγωνιστική σήμερα και αν θέλει η ομάδα μας να ελπίζει σε κάτι καλό αυτή την χρονιά, οφείλει κάτι τέτοια μάτς να τα καθαρίζει. Ευτυχώς το έκανε σήμερα, πιο δύσκολα απ'ότι δείχνει το τελικό σκόρ αλλα τέλος καλό όλα καλα.
Η εντεκάδα της everton ήταν η εξής. howard, oviedo, coleman, distin, jagielka, osman, barry, barkley, deulofeu, pienaar, lukaku ενώ η fulham ξεκίνησε με τους stekelenburg, riise, senderos, hughes, riether, parker, karagounis, sidwell, dejagah, kacaniclic, berbatov.Η fulhan έδειξε απο την αρχή την διάθεση της να έχει αμυντικό ρόλο στον αγώνα έχοντας 9 παίχτες πίσω απο το κέντρο και για αυτό τον λόγο ενώ είχαμε κατοχή δεν μπορούσαμε να κάνουμε πολλές φάσεις πέρα απο κάποια κόρνερ που πέρναγαν ανεκμετάλλευτα. Όμως στο 18'  ήρθε το goal για την ομάδα μας με τον leon osman που βρίσκοντας χώρο, έκανε ενα πολυ ωραίο σουτ με το αριστερό  και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το παιχνίδι συνεχιζόταν στο ίδιο μοτίβο με τον stekelenburg να σώνει 2 φορές την fulham, πρώτα στο 23' που έβγαλε υπέροχα στην προσπάθεια του lukaku να σκοράρει με το στήθος και έπειτα στο 31' που έβγαλε το συρτό σούτ του coleman. Kάποιες φάσεις ακόμα στο 34' και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου με τον osman και το ημίχρονο έληξε με την ομάδα μας να προηγείται. Η fulham είχε μόνο μια καλή στιγμή με τον καραγκούνη στο 36' σε σούτ που πέρασε άουτ. Η ανωτερότητα της ομάδας μας στο πρώτο ημίχρονο αντικατοπτρίζεται και απο τα νούμερα. 63-37% κατοχή, 9-1 κόρνερ, 9-4 ευκαιρίες. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την fulham να μπαίνει πολύ δυνατά και εμάς να έχουμε κλειστεί πίσω λές και παίζαμε με κανα μεγαθήριο, κάτι που θα το πληρώναμε αν δεν υπήρχε ο άγιος φέτος howard που είπε όχι αρχικά στο 47' στο σούτ του parker και έπειτα στο 49' στο σούτ του sidwell και ευτυχώς που ο kacaniclic μόνος του και με εξουδετερωμένο τον howard σούταρε άουτ. Καθώς συνεχίζαμε να είμαστε αρνητικοί ο berbatov έχασε και αυτός μια καλή ευκαιρία με κεφαλιά στο 59'. Το μάτς έδειχνε να πηγαίνει κατα διαόλου και στο 63' ο deulofeu τραυματίζεται και μπαίνει ο mirallas στην θέση του. Σαν να μην έφτανε αυτό ο barry ανατρέπει τον kacaniklic ο διαιτητής δείχνει το πέναλτι και ο berbatov κάνει το 1-1, Μετά απο το γκόλ ευτυχώς συνήλθαμε και προσπαθήσαμε πάλι να δείξουμε ποιο είναι η κανονική everton. Αφού ανεβήκαμε πιο ψηλά και με τους πλαινούς μπάκ να βοηθάμε στην επίθεση, ήρθε το 2-1 μετά απο καταπληκτική εναλλαγή της μπάλας απο τους oviedo, pienaar, lukaku o pienaar πάσαρε στο ύψος του πέναλτι κ ο coleman που βρέθηκε στην φάση έκανε το 2-1. Στο 85' η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με το γκολ απο τον barry με κεφαλιά και αφού δεν μπόρεσαν να διώξουν την μπάλα η αμυντικοί της fulham. Tο κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Mirallas στις καθυστερήσεις με σούτ έξω απο την περιοχή το οποίο ψιλοέπνιξε ο stekelenburg και έτσι everton fulham 4-1 με την ομάδα μας να καταφέρνει να βάζει 4 γκόλ σε μέρα που δεν ήμασταν καλοί, να ανεβαίνουμε προσωρινά στην 4η θέση και να συνεχίζεται αυτο το υπέροχο φετινό ταξίδι.16 μάτς - 31 βαθμοί και δεν μασάμε πουθενά. NSNO