Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013

everton vs tottenham post game review

Στο μάτς που ο νικητής θα ανέβαινε στην δεύτερη θέση ,η ομάδα μας υποδέχτηκε την tottenham .Οι δυο προπονητές κατέβασαν τις ομάδες με 4-2-3-1.Η ομάδα μας παρατάχθηκε με τους howard, baines, coleman, distin, jagielka, mc carthy, barry, osman, mirallas, pienaar, lukaku
και η tottenham με τους lioris, walker, dawson, chiriches, vertonghen, sandro, paulinho, townsend, holtby, lenon, soldado.Στο πρώτο εικοσάλεπτο η tottenham μπήκε πιο δυνατά, εκμεταλλευόμενη τους ταχείς πλάγιους της, ήταν η ομάδα που προσπαθούσε να κάνει παιχνίδι και μάλιστα είχε και κάποια σουτ έξω απο την περιοχή και  κάτι κερδισμένα κόρνερ,καθώς και ένα φάουλ έξω απο την περιοχή που έδιωξε ο howard. Το παιχνίδι συνεχιζόταν με την ομάδα μας να μην περνάει το κέντρο και να ψάχνει με βαθιές μπαλιές τον αποκομμένο  lukaku. H πρώτη αναλαμπή για την ομάδα μας ήταν ένα σούτ του osman στο 27', αλλά πέραν τούτου τίποτα άλλο. Με τον coleman να έχει γίνει γιογιο απο τον lenon, τον mc carthy να κάνει χείριστο μάτς, και κανένα παίχτη σε καλή μέρα, ευτυχώς για εμάς το ημίχρονο έληξε 0-0, με τις τελικές να είναι 2-10 και την κατοχή στο 41 %- 59%. Παθητικό ποδόσφαιρο απο την ομάδα μας, σε ένα μάτς που έπρεπε να μπούμε δυνατά με σκοπό την νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο η tottenham μπήκε πάλι πιο δυνατά και ήταν αρκετά ψηλά. Σε μία κόντρα της ομάδας μας με καλές προυποθέσεις  στο 47' ο mirallas δεν πρόλαβε να πλασάρει και έτσι πέρασε αυτή η φάση ανεκμετάλλευτη , ωστόσο αυτή η φάση μας ξύπνησε λίγο.Αρχίσαμε να κερδίζουμε μέτρα στο γήπεδο και να προσπαθούμε να επιτεθούμε με ορθολογικό τρόπο, μάλιστα στο 54' απο ωραίο γύρισμα του Mirallas στην μεγάλη περιοχή ο pienaar βρέθηκε μόνος του, αλλα δυστυχώς το σουτ του δεν πέρασε απο τα σώματα. Οι πρώτες αλλαγές για την ομάδα μας έγιναν στο 62' με deulofeu και barkley αντι των αρνητικών mirallas k osman και στην επόμενη φάση ο barkley έκανε και ένα σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απο το δοκάρι. Στο 67' έγινε μια φάση που χωράει αρκετή κουβέντα. Ο deulofeu απο δεξιά συνεργάστηκε ωραία με τον coleman, εκείνος μπηκε στην περιοχή αλλα πριν σουτάρει φαίνεται να τον βρίσκει αμυντικός της tottenham αλλά ο διαιτητής έδειξε συνέχεια. Στη συνέχεια άλλη μια καλή ευκαιρία με τον lukaku να μην προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα και έτσι το δεκάπενταλεπτο 60-75' που είχαμε 76% κατοχή να περάσει χωρίς να έχουμε σκοράρει. Απο εκεί και μετά υπήρξαν ευκαιρίες εκατέρωθέν, αλλά όσο πλησίαζε η λήξη είχαμε βγεί μπροστά για να βρούμε ένα γκολ, κάτι που δεν έγινε. Στο 85' πέρασε μέσα ο κροάτης αντί του jelavic . Στο 88' ο deulofeu μπήκε ωραία στην περιοχή αλλά ο lioris δέν τον άφησε να σκοράρει. Στις καθυστερήσεις του αγώνα (9 λεπτά λόγω ψιλοτραυματισμού του lioris ) δεν καταφέραμε να απειλήσουμε και έτσι ήρθε το χ που δεν είναι τόσο άσχημο αποτέλεσμα, αλλά αν θέλουμε να κάνουμε φέτος της υπέρβαση, θα πρέπει να παίζουμε με περισσότερο πάθος και καλύτερα σε τέτοια μάτς