Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

Manchester City- Everton, post game

Φυσιολογική ήττα, σύμφωνα με τη χειρότερη φετινή εμφάνιση γνώρισε η ομάδα μας, αγνώριστη σε σχέση με το παιχνίδι στο Upton Park και ειδικά το πρώτο ημίχρονο με τη Newcastle την περασμένη Δευτέρα.

Με την αναγκαστική απουσία του Barry που ανήκει στη City και την απουσία του Pienaar λόγω του τραυματισμού του, ενώ και ο Gibson ανέτοιμος ακόμη κάθισε στον πάγκο, η ομάδα παρατάχθηκε στο 4-2-3-1 του Martinez με τους Howard, Coleman- Jagielka- Distin- Baines, Osman- McCarthy, Mirallas- Barkley- Naismith, Lukaku. H City είχε στον αγωνιστικό χώρο, σε σύστημα 4-2-3-1 επίσης, τους Hart, Zabaleta- Kompany- Lescott- Kolarov, Toure- Fernandinho, Milner- Aguero- Silva, Negredo.
Μια καλή στιγμή είχαν οι γηπεδούχοι με ένα φάουλ πολύ κοντά στο δοκάρι του Howard στο 6ο λεπτό και στο 14' ο Lukaku βρέθηκε στη μικρή περιοχή της City έπειτα από μια εκπληκτική ασίστ του Naismith, αλλά ο Hart έσωσε την ομάδα του. Αυτή ήταν η προειδοποιητική βολή, έπειτα από 2 λεπτά ο Lukaku συνέχισε το σερί του σκοράροντας σε 3ο συνεχόμενο παιχνίδι, έπειτα από μια βαθιά μπαλιά του Jagielka βρέθηκε ανάμεσα στους αμυντικούς της City, που πιάστηκαν στον ύπνο, και αφού άδειασε τον Lescott βρέθηκε μόνος με τον Hart για να τον νικήσει και να γράψει το 0-1!
Η χαρά δεν κράτησε πολύ καθώς στην επόμενη φάση ο Toure έβγαλε με μια τρομερή ασίστ μόνο με τον Howard τον Negredo για να γράψει αυτός το 1-1 από το ύψος της μικρής περιοχής.
Στη συνέχεια οι "Πολίτες" ανέλαβαν πρωτοβουλία και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Aguero στο 25' όταν βρέθηκε μόνος με το Howard απο το σημείο που είχε σκοράρει λίγο νωρίτερα ο Negredo, για να πλασάρει άστοχα, και στο 39', πάλι ο Aguero βρέθηκε μόνος του στο ύψους της μεγάλης περιοχής αλλά στην προσπάθεια του να πάρει τη μπάλα και να αλλάξει κατεύθυνση μαζί χτύπησε με το ένα του πόδι το άλλο και έχασε την ισορροπία του και μαζί τη μπάλα.
Στο 41', ο Baines έβγαλε μια κάθετη μπαλιά στον Lukaku και μαρκαρίστηκε από τον Nastasic(που είχε αντικαταστήσει νωρίτερα τον Kompany που τραυματίστηκε), σε μια φάση που συζητήθηκε.
Τελικά, με τη λήξη του ημιχρόνου ο Aguero κατάφερε να σκοράρει με την κάθετη πάσα του Silva, περίπου στο ύψος που σκόραρε ο Negredo, αλλά από την άλλη πλευρά της επίθεσης της City.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας φάνηκε απειλητική στο 52' για πρώτη φορά όταν ο Barkley έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Mirallas, ο οποίος όμως έχασε το κοντρόλ και την ευκαιρία να βρεθεί μόνος του με τον Hart. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό και γενικά και οι δύο ομάδες έδειχναν να προσπαθούν να ελέγξουν το παιχνίδι στο κέντρο περισσότερο από το να επιτεθούν. Στο 70' πάντως ο John Moss, διαιτητής του χθεσινού αγώνα αποφάσισε να γίνει πρωταγωνιστής και έδωσε ένα πέναλτι επιπέδου Ελληνικής Σούπερ Λίγκα στη City, όταν οι Coleman και Zabaleta διεκδίκησαν τη μπάλα με απλωμένα χέρια και ο τελευταίος έκανε μια βουτιά που θα ζήλευε και ο Souarez...
Το πέναλτι εκτέλεσε ο Aguero, απέκρουσε ο Howard, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά στο κεφάλι του και στα δίχτυα. Έτσι λοιπόν χρεώθηκε αυτογκόλ στον Αμερικανό.
Στη συνέχεια δεν υπήρχαν άλλες φάσεις αξιοσημείωτες, πλην της ευκαιρίας του Nasri που βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Howard στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Αμερικανός τον νίκησε...
Πολύς λόγος πάντως έγινε για την , τραγική, διαιτησία του John Moss.
Ήταν πραγματικά κακός, τραγικός. Αλλά θεωρώ πως στη φάση του πρώτου ημιχρόνου, των Nastasic- Lukaku ενεργεί σωστά γιατί ο Βέλγος επιθετικός περισσότερο πηδάει για να εκμαιεύσει το πέναλτι παρά πέφτει από το μαρκάρισμα του Nastasic. Ωστόσο, στη φάση του πέναλτι που δίνει στη City είναι απορίας άξιον τι ακριβώς βλέπει, με τον Zabaleta να πέφτει μάλιστα ένα κλικ αργότερα από το μαρκάρισμα του Coleman.
Ένα άλλο θέμα είναι το τάκλιν του Milner με την εκπνοή του ημιχρόνου, που θερίζει McCarthy και Mirallas μαζί. Έσπευσε να σφυρίξει τη λήξη του ημιχρόνου και να καλέσει έπειτα από διαμαρτυρίες των παικτών της ομάδας μας τον Milner για να του δείξει την κίτρινη κάρτα, σε μια φάση που η κόκκινη δε θα ήταν καθόλου υπερβολική!
Σε γενικές γραμμές σφύριξε πολύ, δε βοήθησε τον ρυθμό ενός αγώνα που ήταν ούτως ή άλλως νευρικός και οι 9 κάρτες, 5 στη City και 4 στην ομάδα μας, ήταν υπερβολικές!
Δεν πρέπει πάντως να ψάχνουμε για δικαιολογίες στη διαιτησία. Η ομάδα έκανε μια κακή εμφάνιση συνολικά και αν θέλουμε να προοδεύσει πρέπει να κοιτάζουμε τα λάθη μας. Ακόμη και ο Lukaku, μετά το γκολ που πέτυχε ήταν εκτός ρυθμού. Ο Mirallas ήταν τραγικός και δε βοήθησε καθόλου την ομάδα. Μοναδικός ίσως παίκτης που στάθηκε στο ύψος του ήταν ο McCarthy, και η απουσία του Barry δίπλα του δυστυχώς ήταν αισθητή.
Χαρακτηριστική ήταν και η κίνηση από τον Martinez να αντικαταστήσει από το 63' τους αρνητικούς Osman- Mirallas με τον ανέτοιμο Gibson και τον Deulofeu, που δεν μπόρεσαν πάντως να βοηθήσουν αρκετά, ενώ στο 82' έβγαλε τον Lukaku για τον Kone, ο οποίος επίσης δε φάνηκε, σε μια στιγμή πάντως που όλα είχαν κριθεί.
Μπορούμε να σταθούμε στην προσπάθεια για ορθολογική ανάπτυξη του παιχνιδιού της ομάδας με πολλές πάσες, χαμηλά τη μπάλα και όχι "καμινάδες" και αμυντικός προσανατολισμός, κάτι που αν ευδοκιμήσει θα φέρει καλύτερα αποτελέσματα στη διάρκεια της σαιζόν.