Πέμπτη 1 Αυγούστου 2013

Έβερτον-Γιουβέντους 1-1 (6-5 πέν)

Σχόλιο
Όταν κερδίζεις την Γιουβέντους για 80 λεπτά, σε κάθε αντεπίθεση είσαι κίνδυνος θάνατος και έχεις περισότερες και πιο κλασικές ευκαιρίες, τότε μπορείς να βλέπεις με αισιοδοξία το μέλλον
.Αυτή η ομάδα και η επιθετική νοοτροπία που περνάει ο Μαρτίνεθ ακόμα και στην άμυνα με κάνει αισιόδοξο οτι φέτος ίσως να πάμε το βημα πιο ψηλα που τόσο καιρό περιμένουμε

Εντεκάδες
Έβερτον:Howard,Stones,Jagielka,Distin,Baines(63'Oviedo),Gibson(63'Osman),Mirallas,Coleman,Pienaar, Fellaini,Anichebe(88'Barkley)
 Γιουβέντους:Storari,Ogbonna,Tevez(83'Matri),De Ceglie(74 Padoin)  Peluso,Llorente(74'Vucinic) ,Marone(74'Pirlo),Asamoah,Vidal, Lichsteiner,Isla(83'Motta)

Πρώτο ημίχρονο
H ομάδα μας μπήκε πιο δύνατά στο παιχνίδι στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, όταν δεν είχε την μπάλα ασκούσε μια ασφυκτική πίεση στην Γιουβέντους ενώ όταν την είχε προσπαθούσε με ένα εξαιρετικό passing game να φτάσει στην εστία του Storari.Μετά το πρώτο τέταρτο η Ιταλική ομάδα προσπάθησε κρατησε παραπάνω την μπάλα στην κατοχή της και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ έχοντας της μεγάλη ευκαιρία της με τον Marone στο 31' .Η Έβερτον πήρε ξανά κάποια μέτρα στο γήπεδο μετά το 35' όπου πίεσε έχασε την μεγάλη ευκαιρία όταν ο Stones έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Storari

Δεύτερο ημίχρονο
Στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου η Γιουβέντους ήταν η ομάδα που είχε την μπάλα στην κατοχή της με την Έβερτον να αμύνεται και να βγαίνει σε πολλές επικύνδυνες αντεπιθέσεις κυρίως με τον Mirallas.Σε μία απο αυτές ο Βέλγος παίρνει μια όμρφη καθετη λίγο προς τα δέξια όπως βλέπουμε το γήπεδο ο Mirallas μπαίνει στην περιοχή πλασάρει τον Storari και ανοίγει το σκορ. Το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν και την Γιουβέντους να ισοφαρίζει τελικά με ένα δυνατό σουτ του Ασαμοαh έξω απο την περιοχή

Φάσεις και γκολ
17' Σουτ του Isla σταθερά ο Howard
24' Γέμισμα του Jagielka o Anichebe  πασάρει με το κεφάλι στον Pienaar Που σουτάρει λίγο ψηλά
25' Μετά απο κόρνερ η μπάλα φτανει στον Μαρρονε που πλασάρει  απελπιστικά άουτ
31' Κορνερ για την Γιουβέντους απομακρύνει ο Distin η μπάλα φτάνει στο Vidal που σουτάρει άουτ
42'Μεγάλη ευκαιρία για την Έβερτον καθώς η κεφαλία του Stones μετά απο φάουλ του Mirallas πάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι στο Storari
48' Κεφαλιά του Peluso μετά απο σέντρα ψηλα άουτ
49 Ψιλοκρεμαστό σουτ του Baines λίγο πιο πάνω απο το δοκάρι του Storari
51' Mεγάλη ευκαιρία με τον Distin να δίνει μια μεγάλη πάσα στον Mirallas που φεύγει γρήγορα στην κόντρα πλασάρει αλλά ο Storari διώχνει σε κόρνερ
61' ΓΚΟΛ Υπέροχη μπαλιά του Gibson στον Mirallas που μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει 0-1 για την Έβερτον
69' Ευκαιρία για την Γιουβάντους μετά απο σέντρα ο Llorente στρώνει στον Vidal που πλασάρει αλλά δεν μπορεί να νικήσει τον Howard
70' Σουτ του Tevez άουτ
72' Σέντρα του Mirallas κεφαλια ψαράκι του Oviedo απεκρούει ο Storari
74' Σουτ του Oviedo λίγο πάνω απο το δοκάρι
76' Νεα μεγάλη ευκαιρία για την Έβερτον με τον Pienaar να εκμεταλεύεται ένα λάθος αλλά να πλασάρει άουτ
77' Σουτ του Tevez σώζει ο Howard  νεο σουτ αδύναμο του Vucinic σταθερά αν και δυσκολα ο Howard
79' Η μπάλα φτάνει στον Mirallas Μέσα στην περιοχή που σουτάρει ξανά αποκρούει ο Storari
80' ΓΚΟΛ για την Γιουβέντους δυνατό σουτ του  Asamoah εξω απο την περιοχή 1-1
89' Δυνατό σουτ του Barkley αποκρούει ο Storari